oszczędności na energii elektrycznej
Rolnictwo jest bardzo energochłonnym sektorem gospodarki. Dużo energii zużywają zarówno hodowla zwierząt jak i uprawa produktów rolnych. Każda z działalności ma inne procesy i inne zapotrzebowanie na energię, ale jedno jest pewne – każda ma duże wydatki na prąd. Prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa wiąże się z koniecznością inwestycji w urządzenia optymalizujące produkcję oraz pokrycia stale rosnącego zapotrzebowania na energię.
Zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwach rolnych ciągle rośnie, podobnie jak i ceny prądu. Fotowoltaika to rozwiązanie, które ma przede wszystkim przynieść oszczędności i przyczynić się do rozwoju. Środki, które do tej pory były przeznaczone na pokrycie kosztów energii, gospodarstwo może przeznaczyć na dalsze modernizacje, niezbędne nie tylko dla utrzymania rentowności, ale i zwiększenia zysku z prowadzonej działalności.
Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym to szereg korzyści:
oszczędności na energii elektrycznej
większa niezależność od podwyżek cen prądu
zwiększenie rentowności gospodarstwa dzięki obniżeniu kosztów produkcji
utrzymanie konkurencyjności produkcji
dbałość o środowisko
możliwość skorzystania z programów wsparcia i ulg
Panele słoneczne dla rolników to jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Oprócz użytkowników indywidualnych, również ta grupa może liczyć na wsparcie w finansowaniu instalacji OZE. Dostępne dotacje pozwalają znacznie skrócić okres zwrotu inwestycji.
Fotowoltaika dla rolnika – dofinansowanie na jakie można liczyć to m.in:
Wsparcie obejmuje m.in. zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Program realizowany będzie w latach 2019- 2027 r. Zobowiązania, czyli podpisywanie umów, będą podejmowane do 31 grudnia 2025 r. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym.
Kwota jaką można zyskać to:
O dofinansowanie z programu Agroenergia mogą ubiegać się osoby fizyczne, właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych wynosi między 1 ha a 300 ha, a także osoby prawne. Warto pamiętać, że warunkiem jest by Beneficjenci, co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania, osobiście prowadzili gospodarstwo rolne.
Ulga inwestycyjna przysługuje podatnikom podatku rolnego. Ulga polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja – w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów na instalację fotowoltaiczną. Należy pamiętać, że ulga ta przyznawana jest po zakończeniu inwestycji oraz, że ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat.
W ramach programu można uzyskać wsparcie na inwestycje w instalacje fotowoltaiczne do 50 kW wraz z magazynami energii i systemami inteligentnego zarządzania energią, ale także na pompę ciepła. Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi i na jedno gospodarstwo rolne może wynieść aż do 150 tys. zł.
Wsparcie wynosi:
Wnioski można składać od 31 stycznia do 1 marca 2023 r. Dokumenty będą przyjmować oddziały regionalne ARiMR właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji.
Program “Energia dla wsi” wspiera inwestycje w odnawialne źródła energii oraz magazyny energii na terenach wiejskich. Budżet programu to aż 1 mld zł, a okres jego realizacji to lata 2022-2030. Pierwszy nabór potrwa od 25 stycznia 2023 r. do 15 grudnia br. lub do wyczerpania przewidzianej puli środków.
Ubiegający się o wsparcie może liczyć na:
Koszty kwalifikowane:
W przypadku przedsiębiorców dotacja może zostać zwiększona nawet o 20 punktów procentowych.
Wsparcie z programu “Energia na wsi” przeznaczone jest dla rolników, a także dla istniejących i dopiero powstających spółdzielni energetycznych oraz ich członków. Należy pamiętać, że inwestycja nie może zostać rozpoczęta przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.
By fotowoltaika była jak najbardziej opłacalna, moc instalacji musi być odpowiednio dobrana. Dobór powinien uwzględniać bieżące zużycie prądu, ułożenie modułów względem stron świata, a także sposób rozliczania z operatorem. Należy również pomyśleć o przyszłych potrzebach gospodarstwa i albo od razu zaprojektować większy system, albo tak zaplanować instalację by możliwa była jej rozbudowa w przyszłości.
Dwie instalacje fotowoltaiczne o mocy 49,84 kWp każda, miejscowość: Krzynowłoga Mała
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 39 kWp miejscowość: Baldów
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 14,63 kWp, miejscowość: Ostrówek
Innowacyjność w rolnictwie jest odpowiedzią na stale rosnące koszty utrzymania i produkcji, potrzebę wzrostu bezpieczeństwa i niezależności, a także na wyzwania środowiskowe. Instalacje odnawialnych źródeł energii wraz z systemami zarządzania to doskonały sposób na wzrost efektywności gospodarstwa, zapewnienie mu stabilnego i długotrwałego rozwoju oraz budowania przewagi na rynku.
Pompa ciepła
Zainteresowanie fotowoltaiką w gospodarstwach rolnych nie maleje, zwłaszcza w dobie stale rosnących cen energii. To jednak o nie jedyny trend. Obecnie coraz więcej rolników inwestuje dodatkowo w nowoczesne rozwiązania pozyskiwania energii cieplnej. Panele fotowoltaiczne połączone z pompą ciepła pozwalają znacząco ograniczyć koszty ogrzewania i w dużej mierze uniezależnić się od cen paliw. Zastosowanie pomp ciepła jest możliwe zarówno w domach jak i w obiektach gospodarskich. W to ekologiczne i ekonomiczne źródło ciepła inwestują nie tylko niewielkie gospodarstwa, gdzie ciepło służy głównie do ogrzewania pomieszczeń bytowych, ale także duże przedsiębiorstwa rolne, gdzie ogrzewane są hale magazynowe czy pomieszczenia inwentarskie.
Magazyn energii
W co powinien zainwestować nowoczesny rolnik? Innowacyjne gospodarstwo, to gospodarstwo niezależne. Połączenie fotowoltaiki z magazynem energii to jeszcze większe bezpieczeństwo produkcji, ale także większa niezależność od sieci energetycznej i awarii, które w mniejszych miejscowościach czy wsiach wcale nie są rzadkością. Magazyny energii są szczególnie przydatne w sektorach rolnictwa, gdzie starty energii mogą wiązać się ze stratami produkcji np. produkcja mleka, gdzie niezbędne są chłodnie.
Moc instalacji dopasowana do Twoich potrzeb.
Wydajna technologia – monokrystaliczne panele fotowoltaiczne Jinko z 30-letnią gwarancją na sprawność.
Gwarancja 360 – do 15 lat gwarancji na wszystkie komponenty instalacji, serwis i montaż.
Columbus Care, czyli kompleksowa obsługa przed jak i posprzedażowa, obejmująca m.in. opiekę nad rachunkami oraz prawidłową pracą Twojej instalacji fotowoltaicznej.
Pakiet bezpieczeństwa Columbus Safe.
Szybki montaż.
Korzystne finansowanie z niskim RRSO i stałą ratą.
Zaufało na już niemal 70 000 klientów.