Columbus Intelligencenowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj

Columbus Intelligencenowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj

Moc instalacji fotowoltaicznej – 11kW.

Precyzyjny dobór mocy instalacji fotowoltaicznej będzie kluczowy, jeśli chcesz zadbać o opłacalność tego rozwiązania.

W celu oszacowania prawidłowej mocy instalacji fotowoltaicznej, warto wykonać analizę wysokości Twoich dotychczasowych rachunków za energię elektryczną, najlepiej w ujęciu rocznym. Co jeszcze będzie ważne?

Oblicz opłacalność
mocpv_intro_bg
moc_img

Dobór mocy instalacji.

Odpowiedni dobór mocy instalacji będzie zależał od takich elementów jak:

  • cechy miejsca dostępnego pod montaż instalacji – położenie względem stron świata, dostępna powierzchnia, możliwe zacienienia,
  • aktualny system rozliczeń fotowoltaiki,
  • przyszłe potrzeby energetyczne mieszkańców,
  • poziom autokonsumpcji.

Aby fotowoltaika była opłacalna i wiązała się z szybkim zwrotem z inwestycji, należy dobrać jej odpowiednią moc. Zbyt mała wielkość nie pokryje pełnego zapotrzebowania energetycznego domu, a rachunki nie zmniejszą się aż tak bardzo. Z kolei system o zbyt dużej mocy wygeneruje wysokie koszty początkowe, przez co czas zwrotu z inwestycji również się wydłuży. Należy podkreślić, że w nowym systemie rozliczeń (tzw. net-billingu) przedstawiono limit, który ma przeciwdziałać montowaniu przewymiarowanych instalacji. Na czym polega? Fundusze wypłacane za nadwyżki wprowadzane do sieci mogą stanowić maksymalnie 20% wartości prądu przesyłanego w miesiącu, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Fotowoltaika 11 kW
– czy to wystarczająco?

W jakich budynkach sprawdzi się fotowoltaika 11kW? To pytanie nurtuje wiele osób zainteresowanych własną instalacją solarną. System o takiej mocy sprawdzi się doskonale w domach z dużym zapotrzebowaniem energetycznym, np. w których stosowane jest ogrzewanie elektryczne, a za utrzymanie optymalnej temperatury odpowiada pompa ciepła. Na zwiększenie poboru energii może wpłynąć także posiadanie innych energochłonnych urządzeń, w tym ładowarki do elektryków, jacuzzi lub basenu. Dla kogo jeszcze panel fotowoltaiczny 11kW okaże się wystarczający? Dla osób prowadzących biznesy w miejscu swojego zamieszkania, np. warsztat samochodowy, zakład fryzjerski czy mały sklep. Instalacja o mocy 11 kW pokryje potrzeby domowników i jednocześnie zapewni energię dla działalności biznesowej.

Zużycie energii elektrycznej w domach jednorodzinnych nieustannie rośnie i obecnie zwykle przekracza 4000 kWh. Według statystyk programu „Mój Prąd”, w 2020 r. przeciętna moc domowej instalacji fotowoltaicznej, powstającej w naszym kraju, wynosiła około 5,6 kWp.

fotowol_bg
Panel fotowoltaiczny 11 kW
– ile energii wyprodukuje?

Na terenie Polski panuje optymalne nasłonecznienie do produkcji energii z fotowoltaiki, a na jeden metr kwadratowy powierzchni rocznie pada około 1000 kWh. To oznacza, że instalacja, w skład której wchodzą panele fotowoltaiczne 11kW, pozwala na wyprodukowanie ok. 9 900-11 000 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Zazwyczaj przyjmuje się, że na każdy 1000 kWh energii zużytej potrzebne jest średnio 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Przykładowo, jeśli gospodarstwo zużywa w trakcie roku 8000 kWh, będzie potrzebowało instalacji o mocy około 10 kWp.

11 kW fotowoltaika
– ile paneli potrzeba?

Aby osiągnąć moc 11 kW w instalacji, trzeba będzie zamontować od 27 do 44 paneli. Szczegóły będą zależeć jednak od mocy modułów w systemie, technologii, jakie wykorzystują oraz wydajności ogniw. Najczęściej w domowych instalacjach dachowych można spotkać panele o mocy oscylującej w granicach 400 Wp. Cechują się niewielkimi wymiarami oraz wysoką efektywnością, co sprawia, że łatwo rozmieścić je na dachu budynku. Oczywiście w przypadku większej liczby paneli, może zabraknąć miejsca, a instalacja zostanie w takim przypadku zamontowana na gruncie. Na rynku można oczywiście znaleźć także większe moduły, o mocy powyżej 500 Wp – modele te jednak są najczęściej stosowane w instalacjach biznesowych lub na farmach.

Instalacja fotowoltaiczna 11 kW – ile kosztuje?

Cena instalacji o mocy 11 kW będzie zależna od wielu czynników, w tym:

  • wielkości instalacji – koszt 1 kWp będzie wyższy, im mniejsza jest instalacja,
  • zastosowanych komponentów i zabezpieczeń,
  • miejsca montażu (instalacje gruntowe są mocowane do odpowiedniej konstrukcji, co zwiększa ich cenę),
  • zakresu i czasu trwania gwarancji,
  • dodatkowych usług.

Cena fotowoltaiki nie powinna być jedynym kryterium, na jakie zwrócisz uwagę. Pamiętaj, że instalacja ma działać efektywnie przez ponad 30 lat i musi być wykonana z elementów, które wytrzymają tak długi czas pracy. Wybierz więc usługi firmy, która korzysta z komponentów o najwyższej jakości i posiada stabilną pozycję na rynku. Koszt inwestycji można oczywiście obniżyć za pomocą rządowych programów wsparcia i ulg. Jeśli chcesz poznać szczegóły, umów się na spotkanie z ekspertem, który wybierze najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Uzyskaj ofertę
koszt_img
dom_img

Na co wystarczy 11 kWh w Twoim domu?

Średnie zużycie prądu przez polskie gospodarstwo domowe wynosi około 4000 kWh w ciągu roku. W niektórych przypadkach warto wybrać jednak większe instalacje – np. gdy prowadzisz mały biznes lub jeśli posiadasz domową ładowarkę do elektryków. Chcesz wiedzieć, na co możesz wykorzystać prąd wyprodukowany przez Twoje panele fotowoltaiczne? 11 kWh odpowiada ilości energii zużywanej przez urządzenie o mocy 11 000 watów (W) w ciągu godziny.

11 kWh wyprodukowanej energii wystarczy np. na:

  • jedenaście cykli zmywarki lub pralki,
  • około 4 i pół godziny suszenia ubrań w suszarce bębnowej,
  • około 100 godzin włączonego telewizora LED 50 cali,
  • ponad 11 dni działania lodówki.

W gospodarstwach domowych używamy coraz większej liczby sprzętów zasilanych energią elektryczną. Tym samym znacznie wzrasta zużycie prądu oraz nasze rachunki. Fotowoltaika jest szybkim i ekologicznym sposobem na obniżenie wydatków przeznaczanych na energię elektryczną, pod warunkiem, że dobrze dobierzesz moc swojej instalacji. Pomóc w tym może Ci specjalista, który przeprowadzi dokładny audyt i dobierze jej odpowiednią wielkość względem Twoich potrzeb.

Oblicz opłacalność fotowoltaiki: