3 października 2022 r., Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Dokument zawiera m.in. nowy obszar F – „Zielona energia w gospodarstwie rolnym” prowadzony w ramach operacji “Modernizacja gospodarstw rolnych”. W ramach niego, będzie można uzyskać wsparcie na inwestycje w instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym. Jak duża będzie kwota dotacji? Na co można uzyskać wsparcie i kto może liczyć na dofinansowanie? Odpowiadamy!
“Zielona energia w gospodarstwie rolnym” – cele obszaru F
Udzielona pomoc ma poprawić ogólne wyniki gospodarstw rolnych prowadzących zarobkową działalność rolniczą. Zastosowane rozwiązania mają zoptymalizować koszty prowadzenia gospodarstwa i zwiększyć niezależność od zewnętrznych dostawców. Ważny jest też aspekt ekologiczny – instalacje OZE nie emitują zanieczyszczeń ani hałasu, nie ingerują w środowisko, są bezpieczne dla otoczenia.
Ile wsparcia można uzyskać?
Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi i na jedno gospodarstwo rolne w ramach obszaru F może wynieść aż do 150 tys. zł.
Pomoc wynosi:
- 60% kosztów kwalifikowalnych operacji w przypadku młodych rolników i inwestycji zbiorowych,
- nie mniej niż 30 do 50% kosztów kwalifikowalnych w przypadku pozostałych operacji.
Wsparcie można uzyskać na operację o planowanej wysokości kosztów kwalifikowalnych powyżej 15 tys. zł.
Na co dotacja?
Wsparcie w ramach obszaru „Zielona energia w gospodarstwie rolnym” obejmuje m.in.:
- instalację fotowoltaiczną – zakup i montaż systemu o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW wraz z magazynami energii i systemami inteligentnego zarządzania energią,
- pompę ciepła – zakup i montaż – o ile będzie stanowiła integralną część instalacji fotowoltaicznej,
- koszty ogólne związane z wydatkami – jak np. koszty przygotowania dokumentacji technicznej operacji, sprawowania nadzoru inwestorskiego lub autorskiego, czy koszty związane z kierowaniem robotami budowlanymi, opłaty za konsultacje, opłaty za doradztwo na temat zrównoważenia środowiskowego i gospodarczego, w tym studia wykonalności;
- zakupu lub rozwój m.in. oprogramowania komputerowego i zakupu patentów, licencji, praw autorskich, znaków towarowych.
Jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem ze wsparcia prowadzonego w ramach obszaru „Zielona energia w gospodarstwie rolnym” skontaktuj się z nami. W naszej ofercie znajdziesz rozwiązania które sprawią, że Twoje gospodarstwo zyska nie tylko oszczędności, ale i niezależność.