Świadomość społeczeństwa o postępujących zmian klimatu jest coraz większa. Codziennie stajemy przed wyborami, które pozornie choć niewielkie, w skali globalnej mają duże znaczenie. Aby zredukować swój negatywny wpływ na środowisko, staramy się ograniczyć wytwarzanie śmieci i marnowanie żywności, stosujemy ekologiczne rozwiązania w domach czy inwestujemy w OZE. Jednak dużą część dnia spędzamy w pracy, dlatego nasze działania nie powinny ograniczać się jedynie do prywatnego życia. Jakie ekorozwiązania warto wdrożyć w firmie by była ona bardziej przyjazna dla środowiska?
Sposoby na ekologiczne biuro
Coraz więcej przedsiębiorców wdraża w swoich firmach ekologiczne rozwiązania. Ekologiczna odpowiedzialność to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i renoma dla firmy. Kandydaci chętniej wybierają jako miejsca pracy firmy społecznie odpowiedzialne, które podejmują się działań zwiększających świadomość ekologiczną pracowników i wprowadzają rozwiązania przyjazne środowisku.
Segregacja śmieci
Przedsiębiorstwo, które chce być przyjazne środowisku nie może zapominać o segregowaniu śmieci. Segregacja odpadów pozwala na ich recykling, co prowadzi do zmniejszenia ilość śmieci trafiających na składowisko, a także do zaoszczędzenia dużej ilości wody i energii, które musiałby zostać zużyte przy produkcji nowego opakowania. W firmie powinny pojawić się osobne pojemniki do zbiórki odpadów zmieszanych, plastiku, szkła, makulatury zużytych baterii, żarówek, nakrętek na butelki oraz bioodpadów.
Oszczędzanie papieru w firmie
Według raportu KPMG, pracownik w Polsce marnuje miesięcznie średnio 50 kartek papieru w firmie. W skali roku daje to aż 600 kartek. Krajowe firmy zużywają ponad 11 mln ryz papieru A4 miesięcznie, co daje 68 miliardów zadrukowanych kartek rocznie. Z wyliczeń wynika, że dzięki oszczędnym korzystaniu z papieru, można by uratować blisko 38 tys. drzew miesięcznie. Proste, codzienne działania które pozwolą znacząco ograniczyć marnowanie papieru to między innymi:
- drukowanie tylko wtedy jeśli jest to naprawdę potrzebne,
- jeśli jest to możliwe, drukowanie dwustronnie, tym sposobem można ograniczyć zużycie zużycie papieru o 50%,
- ponowne wykorzystanie jednostronnie zadrukowanych kartek,
- kupowanie papieru z recyklingu lub z certyfikatem Blue Angel, Ecolabel lub FSC (Dobrej Gospodarki Leśnej i Kontroli Pochodzenia Produktu),
- jeśli w firmie drukowane są materiały reklamowe, ich ilość powinna być starannie zaplanowana, lepiej wydrukować mniej i dodrukować niż wyrzucać nieaktualne ulotki.
Oszczędzanie wody w miejscu pracy
Polskie zasoby wody pitnej są bardzo słabe, niestety są one ciągle marnowane. Przeciętnie, każda osoba w naszym kraju zużywa 125 litrów wody dziennie. O ile w domu często oszczędzamy wodę, chociażby ze względu na oszczędności, to nie zawsze tak dzieje się w pracy. Na oszczędzenie nawet kilkudziesięciu litrów wody dziennie pozwoli:
- unikanie zmywania pod bieżącą wodą,
- włączenie zmywarki po jej całkowitym napełnieniu,
- kontrolowanie stanu technicznego kranów i sanitariatów,
- zamontowanie spłuczek o niższej pojemności.
Oszczędzanie prądu
Energia elektryczna w Polsce jest droga, udział kosztów prądu w firmach stanowi duży procent całkowitego utrzymania. Na dodatek spora część energii jest zwyczajnie marnowana. Ekologiczna firma to taka, która jest efektywnie energetyczna. To znaczy, że minimalizuje koszty potrzebne do uzyskania tego samego efektu, a w konsekwencji oszczędza pieniądze i środowisko.
Oszczędność prądu w firmie może polegać na ograniczeniu jej poboru np poprzez: wyłączanie urządzeń po skończonej pracy, utrzymywanie stałej temperatury w biurze, wymianę urządzeń na bardziej energooszczędne czy modernizacja oświetlenia.
By jednak osiągnąć efektywność energetyczną i zyskać status ekologicznej firmy, zmiany powinny obejmować również infrastrukturę i inwestycje w odnawialne źródła energii jak fotowoltaika dla firm.
Ograniczenie zużycia plastiku – ekologiczne biuro “zero waste”
Brak jednorazowych sztućców, kubków, talerzyków czy zastąpienie butelek z wodą na dystrybutory pozwoli w dużej mierze ograniczyć ilość śmieci. Dobrym sposobem jest także wykorzystywanie materiałów biurowych tak długo, jak to możliwe i korzystanie z wielorazowych rozwiązań. Ekologiczne biuro to takie, które nie tylko zmniejsza ilość odpadów, ale i ogranicza marnotrawstwo zasobów naturalnych. Idea “zero waste” to prosta hierarchia, która opiera się na zasadzie 4R – refuse, reuse, reduce, recycle, rot czyli: odmawiaj, użyj ponownie, ograniczaj, przetwarzaj, kompostuj.
Carpooling, rower, transport zbiorowy
Carpooling jest w Polsce coraz popularniejszy. Polega na wspólnych dojazdach do pracy. Współpracownicy dojeżdżający na tych samych trasach mogą dojeżdżać jednym samochodem. Przejazd odbywa się na zasadzie podziału kosztów za paliwo.
Wielu pracodawców promuje wśród swoich pracowników wybór ekologicznych środków transportu jak np. tramwaj lub rower oferując im w zamian dodatkowe bonusy w postaci biletów do kina, teatru czy wejściówek na basen.
Stworzenie ekologicznego biura nie jest trudne. Wystarczy, że pracodawca zapewni odpowiednie warunki i zaangażuje pracowników w tworzenie przyjaznej środowisku firmy. Niewielkie zmiany pozwolą ograniczyć produkcję śmieci, zużycie materiałów i przyczynią się do znacznych oszczędności nie tylko pieniędzy, ale i środowiska naturalnego.