W ostatnim artykule wspominaliśmy, że rekuperator oczyszcza powietrze z pyłów i pomaga chronić nasze płuca przed szkodliwym działaniem smogu. Prawidłowa praca to świeże i zdrowe powietrze przez cały rok oraz oszczędność energii. By zachować wysoką sprawność i efektywnie usuwać zanieczyszczenia z otoczenia konieczna jest jednak regularna konserwacja urządzenia.
Konserwacja rekuperatora
System wentylacji z rekuperacją działa skutecznie jedynie wtedy, gdy jest odpowiednio utrzymywany w dobrym stanie. Czyszczenie wentylacji nie jest skomplikowane, wiele czynności jak oczyszczanie szczotki czy wymiana filtra możemy wykonać sami w domu. Raz na rok należy jednak wezwać fachowca, który dokona przeglądu urządzenia i gruntownie oczyści elementy rekuperatora. Specjalista skontroluje też drożność instalacji, która jest kluczowa dla prawidłowego działania wentylacji.
Wymiana filtrów w rekuperatorze
Wymiana powinna się odbywać co 2-4 miesiące w zależności od tego jak bardzo zabrudzony jest filtr. Zanieczyszczony filtr znacznie obniża sprawność urządzenia, utrudnia przepływ powietrza oraz mniej efektywnie wyłapuje pyły, które w efekcie osiadają na wentylatorze. Filtrów nie należy odkurzać ani prać gdyż obniża to jego zdolności filtracyjne.
Czyszczenie instalacji
Co kilka lat należy wykonać mechaniczne czyszczenie przewodów wentylacyjnych. Specjalista umieszcza w instalacji szczotkę która zbiera brud. Co ok. 10 lat powinien być także czyszczony gruntowny wymiennik ciepła – wymiennik rurowy przepłukuje się wodą, a wymiennik żwirowy trzeba wymienić na nowy. Najłatwiejsze w konserwacji są wymienniki glikolowe ponieważ ich czyszczenie polega na wymianie czynnika oraz umyciu podzespołów urządzenia.