Columbus Intelligencenowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj

Columbus Intelligencenowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj
3 minut 51 sekund

Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne – co wybrać?

Pompa ciepła jak i ogrzewanie elektryczne, by produkować ciepło, potrzebują prądu. Jakie są różnice w poborze energii elektrycznej i które rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne? Podpowiadamy, co wybrać by ograniczyć koszty ogrzewania do minimum i cieszyć się komfortowym grzaniem przez długie lata.

Pompa ciepła a ogrzewanie elektryczne – ile prądu?

Pompa ciepła to urządzenie, które by wytworzyć ciepło wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu, wodzie, glebie lub ściekach. Jednak by możliwy był przepływ ciepła ze strefy o niższej temperaturze (dolne źródło) do strefy o wyższej temperaturze (górne źródło) potrzebna jest energia elektryczna. Aby pompa ciepła działała, potrzebuje dostarczenia do napędu sprężarki niewielkiej ilości energii elektrycznej. O efektywności pompy świadczy współczynnik COP, który w pompach ciepła dostępnych w ofercie Columbus wynosi 5. To oznacza, że pompa ciepła pobierając 1 kW energii elektrycznej, może wygenerować nawet 5 kW ciepła.

W przypadku ogrzewania elektrycznego, 100% ciepła pochodzi z prądu z sieci. Sprawność dobrej klasy kotłów elektrycznych wynosi ~ 100%, oznacza to, że pobierając 1 kWh energii elektrycznej, piec na prąd wygeneruje maksymalnie 1 kWh ciepła.

Pompa ciepła a ogrzewanie elektryczne – koszty

Szacując opłacalność danego rozwiązania, należy wziąć pod uwagę zarówno koszty inwestycyjne jak i koszty eksploatacyjne. Pompa ciepła charakteryzuje się stosunkowo wysokimi kosztami inwestycyjnymi, a bardzo niskimi eksploatacyjnymi, z kolei decydując się na ogrzewanie elektryczne należy liczyć się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi, które w okresie zimowym wynoszą zazwyczaj kilkaset złotych. Porównując sprawność obu urządzeń, koszty eksploatacyjne kotła na prąd są średnio 4 razy wyższe niż w przypadku ogrzewania pompą ciepła.

Żywotność pompy ciepła szacuje się nawet na ponad 25 lat, przy skorzystaniu z programów wsparcia jak Czyste Powietrze i uwzględniając ulgę termomodernizacyjną, inwestycja zwraca się już w kilka lat. Po tym czasie, koszty eksploatacyjne wynoszą minimum.

Fotowoltaika – pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne?

Dzięki fotowoltaice możemy mieć prąd za darmo. Czy instalacja jest w stanie pokryć oprócz standardowego zapotrzebowania gospodarstwa na prąd również te na potrzeby ogrzewania? Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym waha się od 3500 – 5000 kWh rocznie. Chcąc ogrzewać dom prądem ze słońca należałoby powiększyć instalację. W przypadku pompy ciepła dla budynku ok. 150 m2 wystarczy dodatkowe 4 kWp mocy instalacji. W przypadku zasilania w pełni elektrycznego, wymagana byłaby instalacja powyżej 15 kWp.

Budynek o powierzchni 150m2 i średnim zużyciu 100 kWh/m2/rok – zużycie 15000 kWh/rok

Pompa ciepła o współczynniku COP = 5 – 3000 kWh/rok.

Pompa ciepła vs. kocioł elektryczny – funkcje

Pompa ciepła jest urządzeniem multifunkcyjnym. Jej głównym zadaniem jest ogrzewanie budynków i ciepłej wody użytkowej. Dobrze dobrana moc pompy ciepła gwarantuje wysoką efektywność systemu. Większość pomp ma możliwość monitoringu i sterowania przez internet za pomocą dedykowanej aplikacji. Funkcja ta umożliwia śledzenie i sterowanie systemem ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej dla uzyskania maksymalnego komfortu użytkowania, pozwala także na wczesne wykrycie błędów lub usterek.

Kocioł elektryczny służy do ogrzewania pomieszczeń, jeśli chcemy by dodatkowo przygotowywał ciepłą wodę, powinniśmy pomyśleć o kotle dwufunkcyjnym z wbudowanym zasobnikiem na c.w.u.. Kocioł w odróżnieniu od pompy, zazwyczaj jest prostym urządzeniem ze sterowaniem dostępnym na miejscu. Na rynku wciąż niewiele jest modeli kotłów umożliwiających zdalne sterowanie przez internet.

Pompa ciepła vs. kocioł elektryczny – ekologia

Pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką to najbardziej ekologiczny sposób na ogrzewanie domu i wody. Zarówno pompa jak i panele, do produkcji energii wykorzystują odnawialne źródła, co nie wiąże się z emisją szkodliwych substancji do środowiska naturalnego. Taki system jest znakomitym rozwiązaniem problemu zanieczyszczonego powietrza w Polsce. Możliwy jest do zastosowania zarówno w budynkach poddawanych termomodernizacji jak i nowych obiektach.

Kocioł elektryczny, o ile byłby w 100% zasilany prądem pochodzącym z OZE, również stanowiłby instalację przyjazną środowisku. W praktyce jednak, pobór energii przez tego typu system jest bardzo wysoki i standardowa, przydomowa instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie w pełni pokryć zapotrzebowania na prąd. W takim przypadku, część energii potrzebnej do ogrzewania domu pochodzi z krajowych elektrowni, które zasilane są węglem i które emitują ogromne ilości zanieczyszczeń do atmosfery. 

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Ogrzewanie elektryczne w domu – cena instalacji i koszty roczne
Ogrzewanie elektryczne w domu – cena instalacji i koszty roczne
Ogrzewanie elektryczne jest uznawane za jedną z najdroższych metod pozyskiwania energii cieplnej w domu. Jednak ogrzewanie elektryczne to tak naprawdę wiele różnych systemów, grzewczych. Jedne są drogie w utrzymaniu, inne...
Powietrzna pompa ciepła – czy jest dla mnie?
Powietrzna pompa ciepła – czy jest dla mnie?
Wykorzystanie ciepła z powietrza to najłatwiejszy i najtańszy sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej. Z tego powodu powietrzne pompy ciepła cieszą się coraz większym powodzeniem.  Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęście...
Cena pompy ciepła – od czego zależy jej koszt?
Cena pompy ciepła – od czego zależy jej koszt?
Pompa ciepła to urządzenie, które daje ogromne możliwości wykorzystania energii odnawialnej. Może służyć do ogrzewania budynków, przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale także do chłodzenia pomieszczeń. Do tego jest najtańszym ź...
Pompa ciepła powietrze – woda – jak działa?
Pompa ciepła powietrze – woda – jak działa?
Popularność powietrznych pomp ciepła na polskim rynku rośnie z roku na rok. Ich największą zaletą jest to, że są dostępne praktycznie dla każdego budynku mieszkalnego, niezależnie od tego czy modernizujesz istniejący dom czy budujesz...
Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?
Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?
Jednym z ważniejszych tematów podejmowanych podczas budowy czy gruntownego remontu domu/mieszkania jest nie tylko urządzenie grzewcze, ale i cały system rozprowadzania ciepła. Wybór odpowiedniego ogrzewania podłogowego wpływa na k...
Jak dobrać moc pompy ciepła?
Jak dobrać moc pompy ciepła?
Prawidłowy dobór mocy pompy ciepła zapewni maksymalny komfort cieplny budynku, bez konieczności stosowania innych źródeł ciepła. To także gwarancja długiej żywotności systemu, niskich kosztów eksploatacji i szybszy zwrot inwestycji. ...
zapytaj o ofertę
Columbus