Dobra wiadomość dla inwestujących w termomodernizację i odnawialne źródła energii – 12 kwietnia weszła w życie nowelizacja z 23 stycznia 2020 r. ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Zmiana wprowadziła wyższą premię termomodernizacyjną za montaż w budynkach odnawialnych źródeł energii takich jak np. instalacja fotowoltaiczna.
Premia termomodernizacyjna – jak wysoka?
Wysokość premii termomodernizacyjnej wynosi 16% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia. Inwestor który dodatkowo zdecyduje się na montaż mikroinstalacji OZE o mocy maksymalnej co najmniej:
- 1 kW – w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
- 6 kW – w przypadku pozostałych budynków
może otrzymać premię w wysokości 21% kosztów poniesionych na realizację termomodernizacji oraz zakup i instalację mikroinstalacji odnawialnego źródła energii. Górną granicą instalacji jest moc 50 kW.
Sposób obliczania premii termomodernizacyjnej został uproszczony. Warunek, który ograniczał wysokość premii do 2-krotności rocznych oszczędności został zniesiony.
Premia termomodernizacyjna – dla kogo?
Z premii termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego. O wsparcie mogą ubiegać się również gminy i wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem gminy.
Warunki uzyskania premii termomodernizacyjnej
Zapotrzebowanie na energię musi zmaleć o co najmniej 10% w przypadku modernizacji tylko systemu grzewczego i 25% w pozostałych przypadkach tj. gdzie prace obejmowały także poprawę efektywności termicznej budynku. Konieczny jest audyt energetyczny na potwierdzenie tych oszczędności.
Warunkiem uzyskania premii jest zaciągnięcie na przedsięwzięcie kredytu w banku współpracującym z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, którego kwota stanowi co najmniej 50% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Premia wpływa w formie spłaty części kredytu.
Premia termomodernizacyjna – wniosek
Jeśli chcemy ubiegać się i premię termomodernizacyjną, wniosek o kredyt powinniśmy złożyć w banku współpracującym z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Do wniosku o kredyt należy dołączyć:
- odpowiedni dla danego banku wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej,
- oryginał audytu energetycznego.
Premia termomodernizacyjna czy “Mój Prąd”?
Obu programów nie można łączyć. Obecnie najpopularniejszym programem jeśli chodzi o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej jest program “Mój Prąd”, gdzie kwota dopłaty wynosi 5000 zł. Należy jednak pamiętać, że obejmuje on tylko instalacje na domach jednorodzinnych o mocy 2-10 kW.
Premia termomodernizacyjna jest także bardziej opłacalna w przypadku większych inwestycji – wymiany systemu grzewczego czy ocieplenia ścian. Przy nakładzie 50 tys. zł, możemy uzyskać nawet 10,5 tys. złotych premii.
***
Termomodernizacja wraz z instalacją fotowoltaiczną to najlepszy sposób na oszczędności. Gdy dodamy do tego pompę ciepła stworzymy praktycznie zeroenergetyczny dom, – gdzie energia generowana przez instalację fotowoltaiczną w bilansie rocznym wystarcza w 100% na potrzeby domu, w tym na obsługę pompy, a więc zapewnienie ciepła i ciepłej wody użytkowej. Taki dom jest komfortowy, tani w utrzymaniu, przyjazny dla otoczenia oraz nie wymagający obsługi.