Temat smogu powraca gdy tylko zaczyna się sezon grzewczy. Z problemem zanieczyszczenia powietrza musimy zmagać się aż do wiosny. W tym czasie na zewnątrz normy dotyczące jakości powietrza przekraczane są nawet o kilkaset procent. Przy tak wysokim zanieczyszczeniu za oknem, powietrze wewnątrz również jest bardzo szkodliwe. W walce ze smogiem w domu może pomóc nam rekuperator.
Filtry w rekuperatorze
Głównym zadaniem rekuperatora jest zapewnienie optymalnej cyrkulacji powietrza oraz odzysk ciepła. Urządzenie to posiada dwa filtry: jeden przy wentylatorze nawiewnym, drugi przy wywiewniku. Filtry oznaczone są za pomocą liter i cyfr. Im wyższa cyfra tym filtr jest w stanie zatrzymać drobniejsze zanieczyszczenia, w tym pył zawieszony. Klasy filtracji występujące w urządzeniu to:
- G1 do G4 – zatrzymują większe frakcje, są fabrycznie dołączane do rekuperatora,
- EU4 (F4) – zatrzymuje 50 – 85% pyłu o wielkości 3-10 µm,
- EU7 (F7) – zatrzymuje 80- 90% pyłu o wielkości 1-10 µm oraz poniżej 75% pyłu o rozmiarach 0,3-1µm, skuteczny w wyłapywaniu pyłów i sadzy oraz mgły olejowej, czy zarodników grzybów,
- EU8 (F8) – jego sprawność wynosi ok. 85 ÷ 99,92%
- H10 – H14 – zatrzymują aerozole, dym, a nawet wirusy, stosowane głównie w pomieszczeniach wymagających sterylnych warunków.
Rekuperator, a oczyszczacz powietrza
Funkcja oczyszczania powietrza nie jest główną rolą rekuperatora, jednak z odpowiednimi filtrami urządzenie to radzi sobie równie dobrze jak oczyszczacz. Posiadając ten rodzaj wentylacji mechanicznej wystarczy zaopatrzyć się w filtr co najmniej F7 oraz filtr węglowy, by oddychać w domu czystym powietrzem. Oczywiście rekuperator nie stanowi konkurencji dla oczyszczacza, ten drugi jest zdecydowanie tańszy i możliwy do zastosowania w każdym pomieszczeniu. Warto jednak wiedzieć, że posiadając ten system wentylacji nie musimy dodatkowo zaopatrywać się w urządzenie oczyszczające powietrze – wystarczą odpowiednie filtry!