Columbus Intelligencenowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj

Columbus Intelligencenowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj
8 minut 31 sekund

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – jak powiększyć swój system i zachować gwarancję? Poradnik.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – jak powiększyć swój system i zachować gwarancję? Poradnik. Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o fotowoltaice
Ocena 4.67
4.67 (3)
4.67
3
5
rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Zmiana sposobu ogrzewania na elektryczne czy dodatkowy elektrosprzęt sprawia, że zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną rośnie. Z czasem może się okazać, że dotychczasowa moc instalacji fotowoltaicznej nie pokrywa w pełni potrzeb rodziny i konieczna jest jej rozbudowa. Czy istnieje możliwość rozbudowy instalacji tak by nie stracić gwarancji? Jakie obowiązki spoczywają na prosumencie który decyduje się na ten krok? Czy rozbudowa wiąże się z utratą możliwości rozliczania w systemie opustów? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Czy opłaca się rozbudować instalację fotowoltaiczną?

Decyzja o rozbudowie instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników i musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb i okoliczności. Oto kilka czynników, które warto rozważyć:

  1. Zapotrzebowanie na energię: Jeśli Twoje zapotrzebowanie na energię wzrosło lub planujesz zwiększyć zużycie energii w przyszłości np. kupując samochód elektryczny lub pompę ciepła, rozbudowa instalacji fotowoltaicznej to dobry pomysł. Większa instalacja zaspokoi większe zapotrzebowanie na energię i pozwoli Ci obniżyć rachunki do minimum. 
  2. Dostępna przestrzeń: Jeśli masz wystarczającą ilość wolnej przestrzeni na dachu lub w ogrodzie, możesz rozważyć dodanie dodatkowych paneli fotowoltaicznych.
  3. Rentowność: Przy obliczaniu opłacalności rozbudowy instalacji fotowoltaicznej, warto dokładnie przeanalizować koszty i korzyści. Pomoże Ci w tym specjalista Columbus, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu, wyliczy ile zaoszczędzisz i oszacuje okres zwrotu inwestycji.

Chcesz wiedzieć, czy Twoja obecna instalacja jest wystarczająca by zaspokoić zapotrzebowanie Twojego domu na energię elektryczną? Skorzystaj z naszego kalkulatora i sprawdź czy Twoja instalacja może przynosić większe zyski.

Czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa?

Praktycznie każdą instalację fotowoltaiczną można rozbudować, o ile pozwala na to miejsce oraz stan techniczny instalacji. Należy jednak pamiętać, że może się to wiązać z zastosowaniem dodatkowych rozwiązań lub wymiany niektórych elementów systemu.

Sprawność całej instalacji zależy nie tylko od mocy paneli fotowoltaicznych, ale i od falownika i jego obciążenia. Aby instalacja działała jak najbardziej wydajnie, falownik powinien być maksymalnie dociążony, za niskie obciążenie powoduje bowiem obniżenie sprawności nawet o kilka procent. Spadek wydajności systemu będzie widoczny szczególnie w dniach o niskim nasłonecznieniu. 

Z tego wynika, że aby instalacja była jak najbardziej wydajna falownik musi być dopasowany do maksymalnej mocy generowanej przez panele fotowoltaiczne. Co więc w sytuacji gdy chcemy rozbudować instalację fotowoltaiczną?

Inwerter a rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Jeśli chcemy rozbudować swoją instalację o 1-3 takie same panele, często jest to możliwe bez wymiany inwertera (jest on wtedy mocniej dociążony) lub przez dodanie mikroinwerterów. Problem może pojawić się gdy rozbudowa ma być znaczna, lub moduły, które chcemy dołożyć mają większą moc (wtedy nie pracowałyby ze swoją mocą nominalną, tylko mocą poprzednio założonych paneli fotowoltaicznych). W takim przypadku konieczna może być wymiana inwertera i dopasowanie go do nowych warunków lub dodanie nowego inwertera.

Kto nie kwalifikuje się do rozbudowy instalacji?

Czy każda instalacja może zostać rozbudowana? Nie, występują pewne przypadki, w których nie ma takiej możliwości. Do rozbudowy nie kwalifikują klienci, którzy nie posiadają miejsca na montaż spełniającego wymagania techniczne – brak powierzchni na dachu na dodatkowe moduły, zła jakość poszycia czy konstrukcji dachowej, brak przestrzeni na gruncie itp. Rozbudowa nie zostanie wykonana, jeśli jest niezgodna z prawem i wymogami technicznymi. 

Pod uwagę należy również wziąć odpowiednie usytuowanie modułów względem stron świata. Dostępne miejsce montażu nie zawsze może zapewnić optymalne uzyski, a powiększanie instalacji w ten sposób nie będzie gwarantować jej efektywności i opłacalności.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej 2023: czy muszę przejść na net-billing?

Jeśli rozliczasz się w systemie opustów, tj. dokonałeś zgłoszenia przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do 31 marca 2022 r. możesz rozbudować swoją instalację (do maksymalnie 50 kWp) i nadal korzystać ze „starych zasad rozliczeń”.

Pamiętaj, w przypadku mikroinstalacji o mocy do 10 kWp za każdą kilowatogodzinę energii oddaną do sieci możesz odebrać 0,8 kWh W instalacjach o mocy powyżej 10 kWp możesz odebrać 70% wyprodukowanej nadwyżki, czyli za 1 kWh wysłaną, odbierzesz 0,7 kWh.

Rozbudowa fotowoltaiki – obowiązki prosumenta

Dokonując rozbudowy instalacji fotowoltaicznej, warto pamiętać o zgłoszeniu do OSD. Zgodnie z art. 20 pkt. 2 Ustawy o odnawialnych źródłach energii, wytwórca (prosument), którego mikroinstalacja jest podłączona do sieci OSD ma obowiązek poinformować operatora o zmianie mocy zainstalowanej mikroinstalacji w terminie 14 dni od dnia zmiany. Niedopełnienie tego obowiązku w terminie może wiązać się z karą w wysokości 1 000 zł.

Zwiększenie mocy mikroinstalacji może wymagać zwiększenia mocy przyłączeniowej. By to zrobić, należy złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia oraz podpisać nową umowę o przyłączenie mikroinstalacji OZE.

Dodatkowo, zgodnie z art. 29 ustawy Prawo Budowlane, projekt instalacji fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej większej niż 6,5 kW podlega obowiązkowi uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw za zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej i zgłoszenia do PSP. 

Jeśli decydujesz się na rozbudowę instalacji od Columbus, dzięki temu, że mamy wgląd w Twoją dokumentację zgłosimy aktualizację do ODS, wykonamy projekt koncepcyjny, uzgodnimy z rzeczoznawcą PPOŻ i prześlemy zgłoszenie do ogranów Straży Pożarnej.

Dotacja na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej

Obecnie nie ma dotacji stricte na rozbudowę fotowoltaiki. Możesz jednak skorzystać z dodatkowego dofinansowania do fotowoltaiki w kwocie 2000 zł z programu „Mój Prąd 5.0” pod warunkiem, że zdecydujesz się na rozbudowę swojego systemu np. o magazyn energii, magazyn ciepła czy pompę ciepła. Kolejnym warunkiem jest przejście z systemu opustów na net-billing. Dofinansowanie dostępne jest dla osób które wcześniej otrzymały dotację do mikroinstalacji fotowoltaicznej ze środków publicznych m.in. z programu Mój Prąd, programu Czyste Powietrze, programów organizowanych przez Gminy.

Jeśli nie dysponujesz środkami na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej możesz skorzystać z kredytu. W Columbus, z pełnym wsparciem naszych specjalistów, otrzymasz finansowanie na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach – z niskim RRSO, bez ukrytych kosztów i prowizji. 

Czy można samodzielnie rozbudować instalację?

Nikt nie zabroni Ci samodzielnego powiększenia instalacji, ale będzie to wiązać się z dużym ryzykiem. Po pierwsze, praca modułów PV i inwerterów odbywa się pod napięciem, a ingerencja w instalację – jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy i umiejętności – może być niebezpieczna – dla Ciebie i Twojego domu. Pożary instalacji fotowoltaicznych zdarzają się rzadko, ale jeśli już wystąpią najczęściej spowodowane są błędami w montażu – głównie tymi wykonanymi samodzielnie. Co więcej, jeśli cokolwiek się stanie, w związku z Twoją rozbudową DIY – uszkodzony dach, pożar, przepięcie skutkujące zepsuciem urządzeń elektrycznych – ubezpieczyciel może nie uznać szkody. 

Po drugie, samodzielna rozbudowa wiąże się utratą gwarancji na poprzednią instalację. Fotowoltaika to system który ma działać przez lata, brak gwarancji to w przypadku awarii dodatkowe koszty.

Jeśli popełnisz jakiekolwiek błędy, ich naprawa będzie kosztowna, a mało, która firma fotowoltaiczna będzie chciała podjąć się pracy nad instalacją, która nie została przez nią zamontowana. Właśnie dlatego warto postawić na profesjonalistów, którzy mają doświadczenie w montażu i wiedzą w jaki sposób rozbudować instalację tak, by pracowała ze swoją maksymalną wydajnością i by zachować gwarancję.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej w Columbus

Z myślą o obecnych i przyszłych klientach, w Columbus umożliwiamy rozbudowę instalacji fotowoltaicznej już od 1 modułu. Nie ważne, ile ogniw potrzebujesz – pomożemy Ci dobrać moc i rozwiązanie najlepiej pasujące do Twoich aktualnych potrzeb.

  • Jestem klientem Columbus

Nasi eksperci dokładnie zbadają Twoją istniejącą instalację i dostosują projekt rozbudowy do Twoich indywidualnych potrzeb i warunków technicznych. Zwiększając moc systemu możesz wybrać opcję z dodatkowym ubezpieczeniem All-risk i Gwarancją 360 obejmującą wszystkie komponenty instalacji.

  • Nie jestem klientem Columbus

Columbus to pierwsza firma na rynku, która oferuje rozbudowę instalacji obcych firm, przy jednoczesnym zachowaniu ich dotychczasowych gwarancji. Co więcej, po pozytywnym wyniku przeglądu pierwotnej instalacji możesz otrzymać na nią naszą gwarancję serwisową. Dla Twojej wygody wprowadziliśmy także możliwość wspólnego monitoringu obu instalacji. Dodatkowo obie instalacje mogą zostać objęte ubezpieczeniem All-risk (wszystkie ryzyka) obejmującego także przerwy w działaniu instalacji.

Dlaczego warto zaufać Columbus?

Columbus ma długoletnie doświadczenie w rozbudowie instalacji fotowoltaicznych. Co zagwarantujemy Ci podczas naszej współpracy? 

  • bezpieczeństwo – jesteśmy pierwszą firmą, która rozbudowuje instalacje firm konkurencyjnych, bez naruszania ich gwarancji,
  • brak konieczności zmiany sposobu rozliczania – powiększając moc instalacji, nadal możesz korzystać z dotychczasowego, preferencyjnego sposobu rozliczania energii,
  • oszczędności – czerpiąc więcej energii ze słońca, zyskasz niezależność od rosnących cen prądu, 
  • samowystarczalność – rozbudowana instalacja może zasilać pompę ciepła zapewniającą Ci ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową, a magazyn energii może przechowywać wypracowane nadwyżki i gwarantować Ci samowystarczalność oraz niezależność od awarii zasilania,
  • profesjonalizm – przed każdą rozbudową wykonujemy precyzyjny audyt, dzięki któremu sprawdzamy aktualne warunki techniczne Twojej nieruchomości, 
  • dodatkowe rozwiązania – w Columbus oferujemy szereg dodatkowych nowoczesnych rozwiązań, o które możesz uzupełnić swoją rozbudowaną instalację, w tym system zarządzania energią elektryczną HEMS i magazyn energii z systemem samoczynnego włączenia zasilania awaryjnego budynku, w przypadku awarii sieci – Backup Ready.

Chcesz porozmawiać o rozbudowie Twojej instalacji do satysfakcjonującej mocy i dowiedzieć się, czy jest to możliwe? Skontaktuj się z nami już dziś, a eksperci Columbus odpowiedzą na Twoje pytania i przeprowadzą Cię przez cały proces. 

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
Fotowoltaika dofinansowanie 2023 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Fotowoltaika dofinansowanie 2023 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Odnawialne źródła energii to najprostszy sposób na obniżenie rachunków za prąd i ochronę środowiska. Popularność fotowoltaiki rośnie z roku na rok. Do niedawna nieznana, dziś zasila tysiące polskich gospodarstw. Dużą zachętę dla...
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Wszystkie urządzenia elektryczne w domu, czy firmie potrzebują energii, żeby działać. Prąd można pobierać z sieci energetycznej, ale można też produkować go samemu, dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej. Z czego składa się i ja...
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Opinie na temat fotowoltaiki są na ogół bardzo pozytywne. Doceniają ją głównie posiadacze instalacji, którzy odczuli korzyści związane z inwestycją. Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii ma dobre opinie nie tylko wśród oszcz...
Panele fotowoltaiczne vs. kolektory słoneczne
Panele fotowoltaiczne vs. kolektory słoneczne
Choć panele fotowoltaiczne zagościły już na dobre na polskich dachach, nadal często mylone są z kolektorami słonecznymi. Różnica między tymi instalacjami jest jednak zasadnicza. Panele słoneczne produkuj...
Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?
Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?
Ulga termomodernizacyjne obowiązuje od 2019 r. Jest ona przeznaczona dla właścicieli i współwłaścicieli istniejących budynków jednorodzinnych. W ramach wsparcia remontujący domy mogą odliczyć od podatku, wydatki poniesione na realizac...
zapytaj o ofertę
Columbus