W 2021 r. (dokładnie 31 XII 2020 r.) weszły w życie nowe przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków. Nowe standardy wpłyną na proces projektowania i konstruowania domów, a także na sposób ogrzewania budynków. Wymogi określone w warunkach technicznych 2021, stawiają na ekologiczne i odnawialne źródła ciepła.
Standard WT 2021
Standard WT 2021 jest nowelizacją warunków technicznych dotyczących wymaganiom stawianym nowym budynkom. Nowelizacja jest wprowadzana zazwyczaj raz na 5 lat.
Wraz z wejściem w życie przepisów, każdy nowo powstający budynek musi spełnić szereg wymagań. Najważniejsze z nich to to:
- Ep (kWh/m2) – określa roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną potrzebną do ogrzewania, przygotowania c.w.u., wentylacji, chłodzenia oraz oświetlenia. Wcześniej dla budynku jednorodzinnego Ep wynosił 95 kWh/m2, od 2021 r. minimum wynosi 70 kWh/m2.
- U (W/m2K) – współczynnik przenikania ciepła. Określa jak wiele ciepła ucieka z domu na zewnątrz – im niższa jego wartość, tym mniejsze straty. Współczynnik U charakteryzuje izolacyjność cieplną przegród budowlanych, a także okien, drzwi, dachów i stropów. Zgodnie z nowymi przepisami, od 2021 roku ściany zewnętrzne muszą posiadać współczynnik U równy bądź niższy 0,2 W/m2K, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe 1,4 W/m2K, okna fasadowe 0,9 W/m2K, a dachowe 1,1 W/m2K.
Standard WT 2021 – kto musi spełnić
Wymagania WT 2021 musi spełniać:
- każdy budynek, który otrzyma pozwolenie na budowę w 2021 roku,
- każdy projekt stworzony wg starych wytycznych, którego formalności nie zostały sfinalizowane,
- każdy modernizowany lub rozbudowywany budynek,
Ogrzewanie w standardzie WT 2021
Po 2021 roku wyzwaniem stało się ogrzewanie mieszkań. Tradycyjne kotły zasilane węglem lub drewnem czy ostatnio popularne kotły gazowe, nawet o najwyższej sprawności, nie będą w stanie sprostać restrykcyjnym normom. Spełnienie wymagań WT 2021 wymaga udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym domu. Co to oznacza w praktyce dla osób rozpoczynających dzisiaj budowę domu? Możliwe będzie ogrzewanie domu piecem na pellet lub pompą ciepła.
Pompa ciepła od 2021 roku
Pompa ciepła jest urządzeniem, które doskonale wpisuje się w standard WT 2021. Pozwala ona uzyskać niski współczynnik EP budynku, jest przy tym wysoce efektywna i funkcjonalna. To doskonały wybór dla inwestorów oczekujących wysokiego komfortu użytkowania i niskich kosztów eksploatacji. Pompa ciepła jest doskonałą alternatywą dla kotłów na pellet, które również spełniają wymagania WT 2021, jednak ich obsługa nie jest tak wygodna i tania.
Należy jednak pamiętać, że pompa ciepła wymaga zasilania energią elektryczną. Jeśli prąd płynie z sieci energetycznej, podnosi się zapotrzebowanie energii pierwotnej (wi = 3,0). Ograniczy można je w prosty sposób, stosując do zasilania pompy ciepła czysty prąd z instalacji fotowoltaicznej. Tym sposobem nie tylko osiągniemy wymagane wartości, ale stworzymy budynek blisko zeroenergetyczny. Budujesz lub planujesz budowę domu? Dowiedz się, jak działają pompy ciepła powietrze-woda.
—-
Energooszczędne rozwiązania w bryle budynku połączone z wysokoefektywnymi, rozwiązaniami w zakresie pozyskiwania ciepła sprawią, że nowoczesne budownictwo będzie tanie w utrzymaniu, ekologiczne i niezwykle komfortowe dla użytkownika. Nowe standardy WT 2021 pozwalają na obniżenie rachunków do minimum, a także ograniczenie szkodliwej, niskiej emisji.