Styropian należy do najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych, które ograniczają wymianę cieplną. To sprawia, że utrzymanie optymalnej temperatury szczególnie w zimie jest łatwiejsze i przekłada się na niższe koszty. W Polsce do ocieplania budynków najczęściej stosuje się wełnę mineralną lub styropian. Płyty styropianowe są łatwe w montażu, można je nabyć w marketach oraz składach budowlanych. Istnieją płyty o różnych parametrach i przeznaczeniu. Dlatego warto je znać, aby dokonać właściwego wyboru, a termoizolacja była trwała i spełniała swoją funkcję. Co warto wiedzieć na ten temat?
Styropian – rodzaje, które są stosowane w ociepleniach
Pomimo, że styropian jest popularnym materiałem, to nie każdy rodzaj nadaje się do wszystkiego, ponieważ niektóre mają szczególne przeznaczenie. Klasyfikacja styropianu najczęściej opiera się na kolorze płyt, które dzielą się na białe, dalmatyńczyk oraz szare. Każda z nich posiada nieco inne właściwości i zastosowanie. Jednak ważne są też oznaczenia producenta na opakowaniu.
Styropian biały – wykorzystywany jest do ocieplania i izolacji: ścian zewnętrznych i wewnętrznych, podłóg oraz piwnic. Ponadto doskonale wypełnia przestrzenie między krokwiami, dlatego stosowany jest w ocieplaniu poddaszy. Pozwala uzyskać termoizolację o optymalnych parametrach przy niższych kosztach jej wykonania. Jednak w niektórych przypadkach warstwa izolacji musi posiadać odpowiednią grubość, aby uzyskać optymalną efektywność. W takim przypadku gruby styropian może zaburzać estetykę budynku, np. ramy okienne staną się za bardzo wklęsłe w ocieplone ściany.
Styropian typu ,,dalmatyńczyk” – nazwa wzięła się stąd, że posiada w strukturze ciemniejsze kropki ze styropianu szarego (grafitowego). Dzięki temu uzyskuje się lepszą przewodność cieplną. Z tego typu płyt styropianowych wykonuje się izolacje cieplne fasad i ścian. W zależności od modelu, płyty mogą mieć boki płaskie (klasyczne) lub frezowane, które umożliwiają ich układanie na zakładkę, a izolacja jest szczelniejsza.
Styropian grafitowy – potocznie nazywany szarym, ale może mieć różne barwy, np. srebrną. Płyty wykonane z tego rodzaju styropianu mogą utrzymywać ciepło nawet do 30% więcej niż w przypadku białych. Używane są do wykonywania izolacji cieplnych w miejscach, gdzie nie ma możliwości zastosowania grubszej warstwy białego styropianu. Ten rodzaj płyt jest droższy od białych, ponieważ umożliwia osiągnięcie takich samych parametrów cieplnych, jak w przypadku białych z użyciem grubszej warstwy izolacyjnej. Przy wykonywaniu termoizolacji z płyt grafitowych należy wykonać odpowiednie nacięcia. Zapobiegają one odkształceniu się lub całkowitemu odpaleniu płyt wskutek różnicy temperatur panujących w ciągu różnej pory dna i nocy.
Styropian niebieski i zielony – przeznaczony jest do wykonywania izolacji cieplnej fundamentów ze względu na niską chłonność wody oraz dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Stosowany jest też przy wykonywaniu termoizolacji piwnic, ponieważ zapobiega przedostawaniu się wilgoci do murów.
Styropian – wady i zalety tego rodzaju izolacji cieplnej
Poza małą przewodnością cieplną, styropian posiada także szeregi innych zalet. Należą do nich:
- Bezpieczny dla zdrowia – nie wydziela toksycznych związków oraz nie emituje szkodliwego promieniowania. Dlatego jest bezpieczny dla zwierząt i ludzi zarówno podczas produkcji, jak i montażu. Z tego względu styropian można znaleźć także w opakowaniach z produktami spożywczymi.
- Ekologiczny – nie stwarza zagrożenia skażeniem gleby, powietrza lub wody. Nie posiada FCKW, czyli pochodnych chloru i fluoru, które degradują warstwę ozonową. Do produkcji płyt styropianowych używany jest niskowrzący wodór, który nie jest gazem cieplarnianym i szkodzącym warstwie ozonowej. Proces produkcji styropianu nie wymaga dużego zużycia energii elektrycznej, natomiast powstałe odpady są wykorzystywane jako izolacyjny dodatek do innych materiałów budowlanych.
- Duża trwałość – w styropianie znajdującym się w termoizolacji nie zachodzą procesy gnilne oraz butwienia, jeśli nie jest poddany promieniowaniu UV. Płyty styropianowe ocieplające fundamenty są odsłonięte, ponieważ nie ulegają degradacji wskutek wilgoci panującej w gruncie. Styropian jest odporny na działanie grzybów, pleśni i bakterii. Ponadto owady i gryzonie nie zjadają go, dlatego stosowanie środków ochrony nie jest konieczne.
- Odporny na działanie wielu związków – należą do nich: alkohole metylowy i etylowy, a także kwas: solny, siarkowy, azotowy oraz woda amoniakalna.
- Jest trudnopalny – styropian używany do wykonywania termoizolacji posiada samowygaszające właściwości, ponieważ pod wpływem działania ognia nie zapala się, lecz tylko topi. Natomiast po jego odjęciu przestaje się topić.
- Zachowuje stałe wymiary – płyty styropianowe nie odkształcają się i zachowują swoje wymiary. Dzięki temu nie powstają szczeliny i tzw. mostki termiczne, które zmniejszają efektywność izolacji.
- Mały ciężar – 1 m³ styropianu waży tylko około 17 kg, natomiast waga materiału z włókien mineralnych wynosi około 145 kg. Dlatego termoizolacja ze styropianu nie obciąża konstrukcji dachu oraz domów wykonanych z drewna.
Natomiast do wad styropianu można zaliczyć fakt, że nie jest odporny na działanie rozpuszczalników, do których należą do nich m.in.: benzen, toluen oraz aceton. Dlatego używanie niewłaściwych produktów do klejenia i zatapiania siatki zbrojeniowej może spowodować jego zanikanie i w konsekwencji osłabienie termoizolacji. Styropian przepuszcza tylko minimalną ilość pary wodnej, co w przypadku ścian nieposiadających poziomej izolacji może powodować powstawanie pleśni wewnątrz budynku. Ponadto w przypadku uderzenia łatwo się wykrusza.
Czym kierować się przy wyborze styropianu?
Styropian warto dobrać odpowiednio do materiału, z którego wykonane są ściany. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na kilka oznaczeń: EPS i XPS – oznacza, że produkt jest styropianem; 042, 038 – maksymalna wartość współczynnika przewodzenia ciepła oraz 60, 80, 100 – współczynnik wytrzymałości na ściskanie [kPa]. N przykład: EPS 80 038 oznacza wytrzymałość na ściskanie wynoszącą 80 kPa, a wartość współczynnika przewodzenia ciepła 038.Jak wybrać płyty styropianowe odpowiednio do wykonywanej izolacji?
Elewacja – najczęściej wykorzystuje się do tego płyty ze styropianu białego EPS 038 CS(10) 70 o grubościach 12 cm, 15 cm, 18 cm i 20 cm. Natomiast w przypadku płyt grafitowych, grubość wynosi 15 cm – 25 cm. Przy stosowaniu tego typu styropianu warstwa ocieplenia może być kilka centymetrów cieńsza niż w przypadku białego. Dla porównania: używając białych płyt EPS 032 o grubości 12 cm, możliwe jest uzyskanie takiego samego efektu cieplnego, jak przy zastosowaniu styropianu białego EPS 038 o grubości 15 cm.
Podłoga – do izolacji podłogi należy stosować styropian twardszy niż na ściany z uwagi na wywierany nacisk, np. przez meble, posadzkę, podczas chodzenia, parkowania auta (garaż), itd. Zadaniem izolacji jest ochrona przed wilgocią z gruntu oraz tłumienie hałasu, który może przepływać na niższe poziomu. Do tego celu stosowane są płyty z oznaczeniami: EPS 80 038, EPS 100 036, EPS 150 036, EPS 200 035, a grubość izolacji wynosi ok.10 cm.
Strop – do tego typu ociepleń najczęściej służą płyty styropianowe białe o grubości 5 cm, układane dwuwarstwowo na tzw. mijankę – w przypadku nieużywanego poddasza. Natomiast w przypadku wykonania podłogi na stropie, warto zastosować płyty twarde z oznaczeniem EPS 80 038, EPS 60 040 EPS 100 036.
Fundamenty – do wykonania izolacji fundamentów najczęściej stosuje się płyty wodoodporne z oznaczeniem EPS 035 EXPERT lub EPS 038 HYDRO. Ich grubość w zależności od warunków powinna wynosić 10 cm – 12 cm.
Ocieplanie budynku styropianem to jedna z najpopularniejszych metod. Żeby izolacja termiczna spełniała swoją funkcję przez wiele lat, należy wybrać odpowiednią do rodzaju muru.