Ogniwa PERC dzięki zmienionej budowie oferują jeszcze większą wydajność niż klasyczne moduły, przy niewielkiej różnicy cenowej. Nic więc dziwnego, że technologia zyskuje na popularności i coraz więcej producentów ma już w swojej ofercie ogniwa tego typu. Na czym polega to rozwiązanie?
Ogniwa z warstwą PERC
Skrót PERC pochodzi od nazwy Passivated Emitter and Rear Cell, co oznacza ogniwo z pasywacją emitera spodniej części. Budowa ogniwa w tej technologii różni się od standardowego tym, że w dolnej warstwie moduł posiada dodatkową warstwę dielektryka, który jest izolatorem elektrycznym działającym jak reflektor. Dzięki temu każdy promień słońca, który dotrze do dolnej warstwy płytki, bez wygenerowania elektronu, odbija się i trafia z powrotem w głąb ogniwa. Foton ma więc powtórną szansę na wytworzenie energii.
Kontakt elektrody ze złączem P-N, na którego styku powstaje pole elektryczne, jest możliwy dzięki otworom wyciętym w warstwie PERC przy pomocy lasera.
PERC – lepsze wykorzystanie promieniowania
Technologia PERC pozwala na wykorzystanie promieni słonecznych o różnych długościach fal. Standardowe instalacje fotowoltaiczne pochłaniają krótsze fale o długości do 500 nm, dłuższe fale o długości powyżej 630 nm (pasmo czerwone) mogą przenikać przez ogniwo bez przekształcenia w energię, ale za to generując niepotrzebne ciepło. W ciągu dnia światło dociera do Ziemi z różną długością fal. Dzięki zastosowaniu warstwy pasywnej energia wyjściowa w ciągu całego dnia jest wyższa niż klasycznego modułu. Lepsze, bardziej efektywne wykorzystanie promieniowania, pozwala uzyskać wyższą wydajność całej instalacji.
Technologia PERC jako standard w fotowoltaice
Technologia PERC to jeszcze większa wydajność i lepsze uzyski, dlatego też zaczyna dominować na światowym rynku i jest coraz częściej wykorzystywana przez czołowych producentów PV.