Japońska firma Sanyo chcąc uczcić 50 rocznicę firmy w 2001 roku, zbudowała solarną arkę – imponujący budynek pobierający energię słoneczną o mocy 630 kW.
Arka z recyklingu
Na budynku na którym zamontowane jest 5 000 paneli słonecznych. Arka wytwarza ponad 500 000 kWh energii rocznie. Ciekawym jest fakt, że większość monokrystalicznych modułów wykorzystywanych w tym budynku, to odrzuty z fabryki które miały zostać zezłomowane. Wcześniej firma Sanyo wypuściła na rynek tysiące niespełniających norm ogniw, które musiała wycofać. Zdecydowano więc o zbudowaniu arki, która wykorzysta odpady.
Solarna Arka znajduje się obok fabryki półprzewodników Sanyo w Gifu w Japonii i jest jednym z najlepszych przykładów fotowoltaicznego systemu zintegrowanego z budynkiem.
Co mieści w sobie budynek?
Obiekt ma powierzchnię 3294 metrów, znajduje się w nim między innymi muzeum poświęcone energii słonecznej z multimedialną wystawą czy laboratorium solarne. Jednym z ważniejszych pomieszczeń jest miejsce przeznaczone na organizację imprez o tematyce ekologicznej. W Arce odbywają się wystawy, warsztaty i zajęcia naukowe, które skierowane są przede wszystkim do młodszych pokoleń. Misją budynku jest budowanie świadomości ekologicznej i wiedzy o fotowoltaice jest. Laboratorium słoneczne jest podzielone na dziesięć stref, które obejmują między innymi symulator układu słonecznego czy bibliotekę solarną. Najciekawszym elementem laboratorium jest jednak pulpit kontrolny, w którym odwiedzający mogą zobaczyć jaką moc aktualnie generują panele fotowoltaiczne na Arce.