Columbus Intelligencenowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj

Columbus Intelligencenowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj

Moc instalacji fotowoltaicznej – 14kW.

Fotowoltaika to ekologiczny i prosty sposób na oszczędzanie na rachunkach.

Dzięki w pełni darmowej energii ze słońca możesz obniżyć dotychczasowe faktury za prąd i uchronić się przed podwyżkami cen energii. Pamiętaj jednak, że niezwykle istotny będzie precyzyjny dobór mocy Twojej instalacji, wykonywany m.in. na podstawie analizy rocznych rachunków za energię elektryczną.

Oblicz opłacalność
mocpv_intro_bg
moc_img

Dobór mocy instalacji.

Co będzie szczególnie ważne podczas doboru mocy instalacji fotowoltaicznej?

  • lokalizacja montażu instalacji (dostępna powierzchnia, potencjalne zacienienia, orientacja względem stron świata),
  • zapotrzebowanie na prąd w przyszłości,
  • system rozliczeń,
  • poziom autokonsumpcji.

Od doboru systemu o prawidłowej wielkości będzie zależeć jego opłacalność oraz szybki zwrot z inwestycji. Za mała instalacja nie pokryje całkowitego zapotrzebowania energetycznego, a wysokość rachunków za prąd może nadal utrzymać się na niesatysfakcjonującym poziomie. A zbyt duża instalacja? To oczywiście wysoki koszt początkowy inwestycji, który przełoży się także na wydłużony czas zwrotu. Trzeba pamiętać, że nowy system rozliczeń fotowoltaiki (net-billing) przestawił limit, którego celem jest zapobieganie przewymiarowywaniu instalacji. Co oznacza to w praktyce? Że pieniądze, jakie otrzymujesz za nadwyżki, mogą stanowić maksymalnie 20% wartości prądu, który przesyłasz do sieci w miesiącu, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Fotowoltaika 14 kW
– czy to wystarczająco?

Czy fotowoltaika 14 kW to wystarczająca wielkość instalacji dla przeciętnego gospodarstwa? Taka moc zdecydowanie pokryje zapotrzebowanie energetyczne standardowej rodziny, zwłaszcza mieszkającej w domu o bardzo dużym metrażu. Co więcej, generowana energia wystarczy także do zasilania ogrzewania elektrycznego, klimatyzacji czy też pompy ciepła. Panele fotowoltaiczne 14kW sprawdzą również doskonale, jeśli na terenie nieruchomości znajduje się ładowarka do samochodów elektrycznych, basen lub jacuzzi. Taka moc może także zostać wykorzystana do zasilania pracy przydomowych biznesów, np. warsztatu samochodowego, punktu naprawy sprzętu komputerowego czy też zakładu kosmetycznego lub fryzjerskiego.

Polskie gospodarstwa domowe zużywają coraz więcej energii elektrycznej, co przekłada się również na rosnącą wielkość montowanych instalacji. Według statystyk programu “Mój Prąd”, w 2020 r. przeciętna moc systemu PV dla domu w Polsce wynosiła około 5,6 kW.

fotowol_bg
Panele fotowoltaiczne 14 kW
– ile energii wyprodukują?

W Polsce panują doskonałe warunki dla fotowoltaiki, gdyż średnie nasłonecznienie wynosi ok. 1000 kWh na metr kwadratowy. Szacuje się, że 1 kWp może posłużyć do produkcji 900-1000 kWh prądu w ciągu roku. 14 kW fotowoltaika wytworzy więc około od 12 600 do 14 000 kWh energii elektrycznej. Standardowo przyjmuje się, że na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii należy liczyć ok. 1,25 kWp mocy fotowoltaiki. Oznacza to, że fotowoltaika 14kW będzie odpowiednim rozwiązaniem dla gospodarstwa zużywającego 11 200 kWh prądu rocznie.

14 kW fotowoltaika
– ile paneli potrzeba?

Aby stworzyć instalację fotowoltaiczną o mocy 14 kW potrzeba będzie od 32 do 46 modułów. Oczywiście ich liczba będzie zależeć głównie od tego, jaką moc będzie mieć dany panel fotowoltaiczny. 14 kW najłatwiej będzie uzyskać, wybierając moduły o mocy powyżej 400 Wp, które są już standardem na rynku solarów. W przypadku tak dużej instalacji należy brać pod uwagę to, że moduły mogą nie zmieścić się na dachu budynku i trzeba będzie zamontować je na gruncie. O tym powinien jednak poinformować Cię specjalista z firmy fotowoltaicznej, który podejmie decyzję na podstawie precyzyjnego audytu Twojego budynku.

Panel fotowoltaiczny 14kW – cena?

Koszt zestawu fotowoltaicznego o mocy 14 kW może być bardzo różny w zależności od tego, na jakiej usługi firmy się zdecydujesz oraz co wejdzie w ich zakres. Czynniki, jakie wpłyną na cenę fotowoltaiki to m.in.:

  • wielkość instalacji – koszt 1 kWp będzie rosnąć, im mniejsza instalacja,
  • jakość komponentów,
  • ilość i jakość zastosowanych zabezpieczeń,
  • miejsce montażu – instalacje gruntowe wymagają stworzenia dedykowanej konstrukcji, co czyni je droższymi,
  • gwarancja – jeśli obejmuje okres dłuższy, niż zapewnia to producent, będzie zazwyczaj dodatkowo płatna,
  • dodatkowe usługi.

Pamiętaj, że cena nie powinna być jedynym kryterium, jakim będziesz kierować się podczas wyboru oferty fotowoltaiki. Niski koszt instalacji z pewnością jest atrakcyjny, jednak w wielu przypadkach może być powiązany również z niską jakością części, montażu czy obsługi przed i posprzedażowej. System fotowoltaiczny powinien działać przez przynajmniej 30 lat, dlatego inwestycja musi być dobrze przemyślana i obejmować jak najlepsze komponenty dostępne w Twoim budżecie. Cenę instalacji możesz obniżyć, korzystając z rządowych programów wsparcia i ulg, a o ich szczegółach podczas spotkania opowie Ci specjalista.

Uzyskaj ofertę
koszt_img
dom_img


Na co wystarczy 14 kWh w Twoim domu?

Jak możesz wykorzystać energię produkowaną przez panele fotowoltaiczne 14 kW? Szacuje się, że 14 kWh odpowiada ilości energii zużywanej przez urządzenie o mocy 14 000 watów (W) w ciągu godziny.

14 kWh wyprodukowanej energii wystarczy np. na:

  • 14 cykli zmywarki lub pralki,
  • około 6 i pół godziny suszenia ubrań w suszarce bębnowej,
  • ponad 5 dni włączonego telewizora LED 50 cali,
  • ponad 14 dni działania lodówki.

Polskie gospodarstwa domowe zużywają coraz więcej energii elektrycznej, co spowodowane jest m.in. rosnącą liczbą urządzeń i sprzętów, z jakich korzystamy oraz ich większą mocą. To z kolei przekłada się na wyższe rachunki za prąd. W ich obniżeniu może pomóc właśnie fotowoltaika, gwarantujące długotrwałe i szybkie rezultaty. Jeśli Ty również jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, umów się na spotkanie z ekspertem, który dobierze odpowiednią moc instalacji na podstawie dokładnego audytu.

Oblicz opłacalność fotowoltaiki: