Najbardziej opłacalna instalacja fotowoltaiczna to taka, której moc jest precyzyjnie dobrana do indywidualnych potrzeb domu.
Aby ją określić, na samym początku należy określić zużycie energii w domu. By to zrobić trzeba przeanalizować rachunki za energię elektryczną, najlepiej gdy będą to faktury z całego roku. Jednak nie jest to jedyny parametr.
By prawidłowo dobrać moc instalacji trzeba także wziąć pod uwagę:
Właściwy dobór mocy instalacji jest kluczowy dla opłacalności i czasu zwrotu inwestycji. Za mała w stosunku do zapotrzebowania instalacja nie pokryje potrzeb energetycznych domu, przez co rachunki nadal mogą być wysokie. Z drugiej strony za duża instalacja to wysoki koszt początkowy i wydłużony czas zwrotu inwestycji. Istotne jest także to, że w nowym systemie rozliczeń (net-billing) został wprowadzony limit, mający zapobiegać przewymiarowywaniu instalacji. Środki wypłacane za nadwyżki mogą stanowić maksymalnie 20% wartości prądu, który prześlemy do sieci w miesiącu, którego dotyczy zwrot nadpłaty.
Czy fotowoltaika 2 kW to wystarczająca moc instalacji na standardowy dom jednorodzinny? To częste pytanie osób które są na początku swojej drogi z fotowoltaiką. Odpowiadamy – panele fotowoltaiczne zestaw 2 kW to za mało by pokryć zapotrzebowanie na energię domu, a nawet jeśli zużycie jest tak niskie to oznacza, że miesięczny rachunek również jest niski. Co więcej, im mniejsza instalacja tym koszt za 1 kWp jest większy, co wynika chociażby z ceny inwertera. Jeśli rozważasz czy to dobry wybór – fotowoltaika 2kw – opinie są jednoznaczne – przy tak małym zużyciu inwestycja w PV nie do końca jest zasadna z ekonomicznego punktu widzenia.
Zużycie energii elektrycznej w domach jednorodzinnych stale rośnie i obecnie, rzadko kiedy jest niższe niż 4000 kWh. Według statystyk programu, w 2020 r. przeciętna moc domowej instalacji fotowoltaicznej, powstającej w naszym kraju, wynosiła około 5,6 kWp.
W Polsce średnie nasłonecznienie wynosi ok. 1000 kWh/m2. Są to bardzo dobre wartości do produkcji energii z fotowoltaiki. Szacuje się, że w naszym kraju 2 kWp paneli fotowoltaicznych rocznie wyprodukuje ok. 1800-2000 kWh energii elektrycznej. Standardowo przyjmuje się więc, że na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii potrzebne jest ok. 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Dla przykładu, jeśli gospodarstwo domowe zużywa w rok 4000 kWh, będzie potrzebowało instalacji o mocy około 5 kWp.
By zbudować instalację fotowoltaiczną o mocy 2 kW potrzeba od 4 do 8 paneli, wszystko zależy od mocy pojedynczego modułu, a więc i technologii w jakiej został wykonany. Im większa wydajność panelu tym ma wyższą moc i mniejszą powierzchnię. Zazwyczaj na domowe instalacje dachowe wykorzystuje się moduły o mocy ok. 400 Wp. Są wysoce efektywne, przy zachowaniu niewielkich wymiarów, dzięki czemu nie ma problemu z ich rozmieszczeniem na dachu.
To, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 2 kW, jest kwestią indywidualną. Cena zależy bowiem od kilku czynników:
Czy wybierając zestaw fotowoltaiczny 2 kw cena powinna być kluczowym kryterium? Koszt jest ważny, zwłaszcza dla inwestorów nie dysponujących dużym budżetem, jednak nie powinien to być wyznacznik. Niska cena może wiązać się z tym, że niska będzie również jakość – komponentów, montażu czy obsługi. Decydując się na fotowoltaikę pamiętaj, że ma ona produkować energię wydajnie przez długie lata. Wysokiej klasy sprzęt będzie Ci służył nawet ponad 30 lat! Chcesz zaoszczędzić? Możesz to zrobić np. rezygnując z ponadstandardowych zabezpieczeń czy dodatkowych usług, ale nie rezygnuj z jakości! Co więcej, możesz obniżyć koszt fotowoltaiki korzystając z rządowych programów wsparcia i ulg. Umów się na spotkanie ze specjalistą, który podpowie jaka dotacja Ci przysługuje.
Chcesz wiedzieć na ile wystarczy wyprodukowany prąd przez Twoje panele fotowoltaiczne? 2 kwh odpowiada ilości energii zużywanej przez urządzenie o mocy 2 000 watów (W) w ciągu godziny.
2 kWh wyprodukowanej energii wystarcza np. na:
Każdy z nas na co dzień korzysta z wielu urządzeń zasilanych energią elektryczną. Niektóre z nich są konieczne i działają przez wiele godzin dziennie – np. lodówka, inne jak np. telewizor czy konsola do gier, sprawiają, że nasze życie staje się nie tylko łatwiejsze, ale także przyjemniejsze, ponieważ dostarczają nam rozrywki. Liczba urządzeń na prąd w domach stale rośnie, ale im jest ich więcej, tym większe jest też zużycie energii i rachunki. Myślisz o fotowoltaice? Powierz dobór mocy specjaliście, który na podstawie szczegółowego audytu dobierze zestaw dopasowany do Twoich aktualnych i przyszłych potrzeb.