Columbus Intelligencenowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj

Columbus Intelligencenowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj

Moc instalacji fotowoltaicznej – 4kW.

Instalacja fotowoltaiczna to najlepszy sposób na oszczędności w domu.

Dzięki darmowej energii ze słońca możesz znacząco obniżyć swoje rachunki za energię elektryczną. Jest to istotne zwłaszcza teraz, w dobie kryzysu energetycznego i stale rosnących cen prądu. Jednak by instalacja fotowoltaiczna była jak najbardziej opłacalna, jej moc musi być precyzyjnie dobrana. Pierwszym krokiem jest określenie zużycia energii w domu. By to zrobić trzeba przeanalizować rachunki za energię elektryczną, najlepiej gdy będą to faktury z całego roku. Nie jest to jednak jedyny parametr.

Oblicz opłacalność
mocpv_intro_bg
moc_img

Dobór mocy instalacji.

By dobrać moc do indywidualnych potrzeb należy wziąć pod uwagę również:

  • Twoje przyszłe potrzeby – być może planujesz zakup samochodu elektrycznego, pompy ciepła lub innych energochłonnych urządzeń,
  • miejsce pod montaż instalacji – dostępna powierzchnia, położenie względem stron świata, możliwe zacienienia,
  • warunki obowiązującego systemu rozliczeń,
  • wielkość autokonsumpcji.

Instalacja dopasowana do potrzeb energetycznych domu i jego mieszkańców to gwarancja opłacalności systemu i szybki zwrot inwestycji. Za mała instalacja nie pokryje bowiem całkowitego poboru energii i rachunki nadal mogą pozostać na niesatysfakcjonującym poziomie. Instalacja przewymiarowana, czyli za duża do zapotrzebowania to wysoki koszt początkowy i wydłużony czas zwrotu inwestycji. Ważne jest również to, że net-billing, czyli nowy system rozliczeń fotowoltaiki posiada limit, mający zapobiegać przewymiarowywaniu instalacji. Pieniądze wypłacane za nadwyżki mogą stanowić maksymalnie 20% wartości prądu, który prześlemy do sieci w miesiącu, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Fotowoltaika 4 kW
– czy to wystarczająco?

Czy fotowoltaika 4 kW to wystarczająca moc instalacji dla standardowej rodziny? Jest to dość niewielki system, jednak jest w stanie pokryć potrzeby domu jednorodzinnego. Taka moc instalacji pokryje zapotrzebowanie domu, w którym prąd używa się do obsługi podstawowych urządzeń AGD, jak i do korzystania z komputera i telewizora. Pamiętaj, że jeśli planujesz zakup energochłonnych urządzeń, warto przemyśleć to na etapie doboru mocy instalacji.

Zużycie energii elektrycznej w domach jednorodzinnych stale rośnie, stąd montowane są coraz większe instalacje. Według statystyk programu “Mój Prąd”, w 2020 r. przeciętna moc instalacji fotowoltaicznej dla domu w Polsce wynosiła około 5,6 kW.

fotowol_bg
Panele fotowoltaiczne 4 kW
– ile energii wyprodukują?

Polska posiada optymalne warunki do produkcji czystej energii ze słońca. Średnie nasłonecznienie w naszym kraju wynosi ok. 1000 kWh/m2. Co to oznacza w praktyce? To, że szacunkowa produkcja z 4 kWp paneli fotowoltaicznych będzie wynosić ok. 3600-4000 kWh energii elektrycznej. Przyjmuje się jadnak, że na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii potrzebne jest ok. 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Dla przykładu, jeśli gospodarstwo domowe zużywa w rok 3200 kWh, będzie potrzebowało instalacji o mocy około 4 kWp.

4 kW fotowoltaika
– ile paneli potrzeba?

By zbudować instalację fotowoltaiczną o mocy 4 kW potrzeba od 8 do 16 paneli. Od czego to zależy? Od mocy pojedynczego modułu. Zazwyczaj na domowe instalacje dachowe wykorzystuje się moduły o mocy ok. 400 Wp. Dla domów najchętniej wykorzystywane są panele o wysokiej sprawności tzn. mają one wysoką moc, przy stosunkowo niewielkich rozmiarach, dzięki czemu nie ma problemu z ich rozmieszczeniem na dachu.

Instalacja fotowoltaiczna 4 kW – cena?

Instalacja fotowoltaiczna 4 kw – cena z montażem jest naturalnie wyższa niż koszt samego sprzętu, jednak zazwyczaj prosumenci decydują się na kompleksową usługę tj. zakup komponentów i ich instalacja. Jeśli szukasz informacji typu “4kw fotowoltaika cena” musisz wiedzieć, że nie da się jednoznacznie określić kosztu, bywa on różny i zależy od wielu czynników jak np.:

  • wielkości instalacji – im mniejsza tym koszt za 1 kWp jest wyższy,
  • zastosowanych komponentów – sprzęt w najnowszej technologii, renomowanych producentów zawsze będzie miał wyższą cenę,
  • zabezpieczenia – ilość i jakość zastosowanych systemów ochrony,
  • miejsca montażu – instalacje wykonywane na gruncie wymagają odpowiedniej konstrukcji przez co są droższe,
  • gwarancji – rozszerzona gwarancja jest zazwyczaj dodatkowo płatna
  • dodatkowych usług.

Czy jeśli interesuje Cię fotowoltaika 4 kw, cena powinna być kluczowym kryterium? Decydując się na instalację, inwestorzy często w pierwszej kolejności pytają o koszt. Niestety, nierzadko poprzestają na tym pytaniu nie wnikając w szczegóły oferty. Niska cena może wiązać się z tym, że niska będzie również jakość – komponentów, montażu czy obsługi. Inwestując w fotowoltaikę musisz mieć na uwadze to, że wysokiej jakości system będzie wydajnie produkował energię nawet przez ponad 30 lat. Chcesz obniżyć cenę? Często możesz to zrobić np. rezygnując z rozszerzonej gwarancji czy dodatkowy usług, nie rezygnuj jednak z jakości! Dodatkowo możesz skorzystać z rządowych programów wsparcia i ulg. Umów się na spotkanie ze specjalistą, który podpowie na jaką dotację możesz liczyć.

Uzyskaj ofertę
koszt_img
dom_img

Na co wystarczy 4 kWh w Twoim domu?

Chcesz wiedzieć na ile wystarczy wyprodukowany prąd przez Twoje panele fotowoltaiczne? 4 kwh odpowiada ilości energii zużywanej przez urządzenie o mocy 4 000 watów (W) w ciągu godziny.

4 kWh wyprodukowanej energii wystarcza np. na:

  • cztery cykle zmywarki lub pralki,
  • ok. 2,5 h suszenia ubrań w suszarce bębnowej,
  • 36 godzin czyli 2,5 dnia włączonego telewizora LED 50 cali,
  • ponad 4 pełne dni działania lodówki.

Na co dzień korzystamy z wielu urządzeń “na prąd”. Są to zarówno sprzęty niezbędne jak lodówka czy kuchenka, ułatwiające prace domowe – robot kuchenny, suszarka do ubrań, jak i takie, które służą głównie dostarczaniu rozrywki – konsola, telewizor i inne urządzenie RTV. Każdy z nich zużywa pewną ilość energii. Suma zużycia określa nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dobierając moc instalacji, należy mieć na uwadze rosnące potrzeby i to, że liczba urządzeń elektrycznych w domach stale rośnie. Jeśli planujesz np. zakup pompy ciepła, samochodu elektrycznego, albo po prostu wymianę kuchenki gazowej na indukcyjną, koniecznie poinformuj o tym specjalistę, który pomoże Ci dobrać zestaw dopasowany do Twoich aktualnych i przyszłych potrzeb.

Oblicz opłacalność fotowoltaiki: